Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.
Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.
Gmina Komorniki liczy 26 528 mieszkańców (2017) i leży w południowo-zachodniej części Metropolii Poznań na terenie Powiatu Poznańskiego.
Komorniki należą do jednej z najlepiej rozwiniętych gospodarczo gmin Metropolii Poznań, co w dużej mierze wynika z ich doskonałego położenia komunikacyjnego. Skrzyżowanie drogi krajowej nr 5 Poznań-Wrocław oraz autostrady A2 Berlin-Warszawa tworzy znakomite warunki lokalizacji wszelkich inwestycji gospodarczych. Na terenie gminy działa wiele dużych firm branży logistyczno-spedycyjnej oraz logistyczno-magazynowej, produkcyjnej, outsourcingowej i budowlanej. Bliskość Poznania stymuluje rozwój budownictwa mieszkaniowego w gminie. Na terenach wykorzystywanych dotychczas jako użytki rolne powstają liczne osiedla deweloperskie. Szczególnie intensywnie przejawia się to w bezpośrednio sąsiadujących z miastem Plewiskach. Natomiast obszary południowe gminy to niezwykle atrakcyjne leśne tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego, urozmaicone jeziorami Rynny Rosnowsko-Jarosławskiej. Na terenie gminy działa jedyne w Polsce i jedno z nielicznych w Europie Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Gmina Komorniki pełni rolę organizatora konsultacji społecznych. W 2017 roku przeprowadzono procedury konsultacji w takich dziedzinach, jak: Budżet Obywatelski Gminy Komorniki, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, obszar rewitalizacji gminy, program współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2018 rok, zmiany granic obrębów geodezyjnych, planowanych projektów w ramach ZIT. W poprzednich latach mieszkańcy byli zapraszani do konsultacji lokalnych projektów, m.in. wybór elewacji nowej szkoły podstawowej w Plewiskach, zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w Plewiskach, rozbudowa szkoły podstawowej w Wirach. Samorząd od 2017 roku umożliwia swoim mieszkańcom zgłaszanie i wybór projektów w ramach budżetu obywatelskiego, w którym mają realny wpływ na rozwój swoich miejscowości.