Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Gmina Dopiewo

Gmina Dopiewo leży jest jedną z „zachodnich bram Poznania”, miejscem dynamicznego i zrównoważonego rozwoju. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę zyskała w ostatnich latach na atrakcyjności - zarówno wśród nowych mieszkańców, jak i firm. Każdego roku przybywa w niej ok. 1 tys. osób, co plasuje ją w czołówce. Z drugiej strony napędza dynamiczny rozwój infrastruktury drogowej, oświatowej, sportowej czy kulturalnej.

Dzięki linii kolejowej Warszawa – Berlin, bliskości lotniska i powstaniu w ostatnich latach sieci szybkich dróg, Gmina Dopiewo jest dobrze skomunikowana ze światem. Z drugiej strony, mimo urbanizacji, nadal blisko tu do natury - lasów, łąk i pól. Wśród walorów przyrody na uwagę zasługuje Bagno Trzcielińskie będące częścią Wielkopolskiego Parku Narodowego. Rekreacji służą szlaki rowerowe, trasy biegowe i jezioro Niepruszewskie z „Owocową Plażą” i przystanią w Zborowie.

Wśród zabytków na uwagę zasługuje pałac i park przypałacowy w Konarzewie, należący kiedyś m.in. do Działyńskich i Czartoryskich. Z kolei w lasach palędzko – zakrzewskich znajduje się „Szlak Pamięci” gdzie w mogiłach zbiorowych spoczywają tysiące ofiar hitlerowskiego okupanta z czasów II wojny światowej. Ślady osadnictwa w Gminie Dopiewo sięgają czasów przedpaństwowych. W Dąbrówce, jednej z miejscowości tej gminy, odkryto w 2016 r. słowiański gród plemienny z IX-X w., starszy od grodu Piastów w Poznaniu.

W 2016 r. Gmina Dopiewo przeprowadziła procedury konsultacji w takich dziedzinach, jak: budżet obywatelski, inicjatywa lokalna, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Po raz drugi mieszkańcy Gminy Dopiewo biorą udział w 2017 r. w Dopiewskim Budżecie Obywatelskim. Dotychczasowe doświadczenia, związane z aktywnością mieszkańców, liczbą zgłoszonych projektów i udziałem w głosowaniu pokazują, że dobrze służy on pobudzeniu wśród mieszkańców myślenia w kategoriach wspólnego dobra.

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]