MENU

Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Dialog o przyszłości Europy w Urzędzie Marszałkowskim

Dialog o przyszłości Europy w Urzędzie Marszałkowskim

Data publikacji: 2018-10-09

W poniedziałek 8 października w ramach „Dialogu obywatelskiego” w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości Europy wobec zbliżającej się nowej unijnej perspektywy. W wydarzeniu z mieszkańcami, przedsiębiorcami, przedstawicielami samorządów i różnych grup społecznych rozmawiali m.in. Wolfgang Münch - zastępca dyrektora ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, Marszałek Marek Woźniak, europoseł Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i prof. Jacek Szachta z SGH w Warszawie.

Dialog „Silne regiony, silna Europa” był doskonałą okazją do wymiany poglądów na temat przyszłości polityki spójności w Europie, Polsce i w naszym regionie, również w kontekście nowego projektu ram finansowych budżetu UE na kolejną perspektywę po 2020 roku. Przypomnijmy, że w maju Komisja Europejska przedstawiła zasady przyznawania i wydawania pieniędzy z polityki spójności w perspektywie 2021-2027. Póki co to propozycja, ale z niej wynika, że nasz kraj może otrzymać 19 mld euro mniej, w porównaniu z obecną perspektywą.

W niej sformułowanych zostało również pięć celów polityki spójności (polityki, z której nasze region korzysta najwięcej). Mówił o nich w Poznaniu Wolfgang Münch. Europa ma być bardziej inteligentna (smarter) dzięki wspieraniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej; bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa (greener) dzięki promowaniu czystej energii, gospodarki przystosowanej do zmian klimatu; lepiej połączona (connected) dzięki zwiększeniu mobilności i udoskonaleniu regionalnych połączeń teleinformatycznych; Europa o silniejszym wymiarze społecznym (social); wreszcie Europa bliżej obywateli (closer to citizens) dzięki wspieraniu zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju obszarów miejskich, wiejskich i przybrzeżnych w ramach inicjatyw lokalnych.

Wolfgang Münch swoje wystąpienie rozpoczął w języku polskim słowami – Powinienem rozmawiać o pieniądzach, ale chcę rozmawiać o wartościach. Przedstawiciel Komisji przypominał jak ważna w Unii Europejskiej jest praworządność i podkreślał, że nie można traktować Unii Europejskiej tylko jako źródła pieniędzy rezygnując z europejskich wartości. Wspominał także o ogromnym postępie Polski w ostatnich latach i chwalił imponujący rozwój Wielkopolski, który był możliwy w dużym stopniu dzięki finansowaniu inwestycji ze środków europejskich. Podkreślił też, że w 2004 roku nie spodziewał się, że Polska przeskoczy tak szybko m.in. Węgry w kontekście wzrostu wartości PKB, jednocześnie przyznając, że obecnie radzi Polsce by bardziej niż z Węgier brać przykład z państw Europy zachodniej.

Europoseł Agnieszka Kozłowska-Rajewicz wspominała o postulacie Parlamentu Europejskiego by dwukrotnie zwiększyć środki w nowej perspektywie na realizację programu wymiany młodzieży i studentów Erasmus oraz wprowadzić możliwość bezpłatnych podróży kolejowych po naszym kontynencie dla młodych wchodzących w dorosłość Europejczyków.

Z kolei uczestnicy wydarzenia podkreślali znaczenie otwarcia na indywidualnych prosumentów energii (gospodarstwa domowe i małe firmy produkujące energię ze źródeł odnawialnych), rozwój nowoczesnych technologii i przedsiębiorczości start-upów oraz uwzględnienie potrzeb seniorów, którzy z każdym rokiem stanowią coraz większy odsetek społeczeństw europejskich.

Źródło: opracowanie własne i UMWW
Zdjęcia: Stowarzyszenie Metropolia Poznań




 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]