Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Raport z konsultacji projektu aktualizacji Planu adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania

Raport z konsultacji projektu aktualizacji Planu adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania

Data publikacji: 2024-09-18

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym konsultacje społeczne dotyczące projektu aktualizacji "Planu adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

W dniu 7 sierpnia 2024 roku zakończyły się konsultacje społeczne projektu aktualizacji "Planu adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030" (aMPA) wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Ich przedmiotem było zebranie opinii i propozycji mieszkańców Poznania oraz pozostałych interesariuszy aMPA w sprawie projektu dokumentu. W ramach podsumowania został opracowany Raport z konsultacji społecznych wraz z zestawieniem wszystkich zgłoszonych uwag.

W ramach konsultacji społecznych wpłynęły łącznie 32 uwagi/ wnioski /, opinie /propozycje (daje zwane uwagami), z czego 13 uwag zostało zgłoszonych przez 4 osoby fizyczne, 13 uwag zgłosiły jednostki miejskie i spółki z udziałem Miasta oraz 6 uwag pochodziło od organizacji pozarządowej.

Główne zagadnienia poruszane w zgłaszanych uwagach dotyczyły ochrony zieleni, ochrony wód, adaptacji budynków do zmian klimatu oraz edukacji i współpracy. Wpłynęły także uwagi o charakterze formalnym.

W zakresie ochrony zieleni zwracano uwagę m.in. na konieczność inwentaryzacji terenów zielonych, ochronę istniejącej zieleni, w tym w czasie realizacji inwestycji miejskich, uwzględnienie zasady DNSH (z ang. „Do Not Significant Harm” tj. zasada „nie czyń znaczącej szkody”), a także ograniczenie koszenia terenów zieleni. W temacie ochrony wód zgłoszone uwagi dotyczyły pielęgnowania okolic cieków wodnych oraz ograniczenia odprowadzania wód z terenów zieleni.

W kwestiach związanych z adaptacją budynków do zmian klimatu wpłynęła propozycja dotycząca stosowania jasnych dachów i ścian zmniejszających nagrzewanie się budynków i ograniczających efekt miejskiej wyspy ciepła oraz postulat dotyczący stosowania rozwiązań adaptacyjnych w obiektach
publicznych i w zabudowie znajdującej się w zasobach miasta.

W obszarze edukacji i współpracy zwrócono uwagę m.in. na potrzebę prowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych dla zarządców nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz nieruchomości komercyjnych nt. ekologicznych metod utrzymania zieleni, retencji, ochrony bioróżnorodności. Zgłoszono również propozycję dotyczącą opracowania modelu współpracy Miasta z podmiotami prywatnymi, startupami, firmami technologicznymi celem pozyskania pomysłów i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań ekologicznych z wykorzystaniem nowych technologii.

W kwestiach o charakterze formalnym wpłynęły m.in. uwagi związane z egzekwowaniem obowiązujących standardów ekologicznych, opracowaniem i egzekwowaniem kolejnych standardów ekologicznych oraz analizą możliwości rozszerzenia obowiązku stosowania standardów przez podmioty niepubliczne.

Pełny raport można pobrać pod linkiem:

https://www.poznan.pl/mim/wortals/wortal,284/raport-z-konsultacji-spolecznych-dotyczace-projektu-aktualizacji-planu-adaptacji-do-zmian-klimatu-miasta-poznania-do-roku-2030-w,p,53874,53893,78864.html

Źródło: www.poznan.pl




 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]