Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.
Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.
Data publikacji: 2021-02-09
Wydłużono nabór na rachmistrzów spisowych. Osoby, które chciałyby pełnić tę funkcję, do 16 lutego mogą zgłosić się do urzędów samorządowych. Zakwalifikowani kandydaci będą uczestniczyć w przeprowadzeniu Narodowego Spisu Powszechnego 2021, który odbędzie się od 1 kwietnia do 30 czerwca.
Narodowy Spis Powszechny odbywa się co 10 lat. Służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Pozyskane w ten sposób informacje są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych.
Do przeprowadzenia badania niezbędni są rachmistrzowie spisowi, którzy będą pozyskiwać dane bezpośrednio lub telefonicznie (w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19). Nabór kandydatów, którzy chcieliby pełnić tę funkcję, rozpoczął się 1 lutego i potrwa do wtorku, 16 lutego.
Jak zostać rachmistrzem?
Kandydat na rachmistrza spisowego powinien być pełnoletni. Musi cieszyć się nieposzlakowaną opinią, mieć co najmniej średnie wykształcenie i posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie. Nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Każdy kandydat musi też przejść szkolenie (w trybie online), zakończone zdanym egzaminem. Za swoją pracę rachmistrzowie otrzymają wynagrodzenie określone w ustawie.
Z informacji GUS wynika, że np. w Poznaniu łącznie potrzebnych jest 222 rachmistrzów oraz 111 osób rezerwowych.
Informacje o naborach zamieszczają strony urzędów miast i gmin Metropolii Poznań i na nich należy szukać szczegółowych informacji. Przykładowo informacje dla Miasta Poznania znajdziemy pod linkiem: https://www.poznan.pl/mim/info/news/nabor-na-rachmistrzow-wydluzony,159131.html.
Źródło: www.poznan.pl