Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Tramwaj na poznański Marcelin - raport z konsultacji społecznych

Tramwaj na poznański Marcelin - raport z konsultacji społecznych

Data publikacji: 2020-10-13

70 procent ankietowanych w konsultacjach społecznych dotyczących koncepcji trasy tramwajowej na Marcelin uznało, że taka inwestycja jest w Poznaniu potrzebna. 63 proc. wyraziło wolę rezygnacji z podróży samochodem osobowym i przesiadki na tramwaj, jeśli będzie on kursował na Marcelin. Tak wynika z przeprowadzonych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (od 17 sierpnia do 11 września) konsultacji społecznych.

- Chciałbym podziękować wszystkim za udział w konsultacjach. To niezwykle istotne, żeby mieszkańcy mieli wpływ na kształtowanie przyszłości swojego miasta. Marcelin to obszar, który rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego tramwaj w przyszłości byłby tam bardzo potrzebny - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W czasie trwania konsultacji społecznych wypełniono 2641 ankiet na stronie internetowej Projektu (www.tramwajmarcelin.pl), natomiast do ZTM wpłynęło łącznie 47 wniosków (42 w formie elektronicznej oraz 5 w formie pism doręczonych na adres ZTM, w tym m.in. stanowiska Rad Osiedli Ławica oraz Grunwald Północ w formie uchwał oraz uwagi Stowarzyszenia Rowerowy Poznań).

Wszystkie przekazane opinie, sugestie i uwagi mieszkańców stanowią istotny wkład w proces planowania inwestycji i zostaną wnikliwie przeanalizowane pod kątem technicznym, funkcjonalnym oraz formalno-prawnym. Za wszystkie bardzo dziękujemy.

Z przeprowadzonego badania ankietowego wynika, że około 70 proc. uczestników konsultacji jest za budową trasy tramwajowej na Marcelin, a około 63 proc. respondentów po jej powstaniu zrezygnowałoby z przejazdów samochodem na rzecz podróży tramwajem.

Kilka wariantów

W konsultacjach zaproponowano dwa warianty ewentualnego przebiegu trasy tramwajowej na Marcelin. W obu wersjach planowana trasa rozpoczyna się od skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Grochowskiej, gdzie projektowane jest włączenie jej do istniejącego torowiska na ulicy Grunwaldzkiej. Następnie trasa przebiega ulicą Grochowską do ulicy Marcelińskiej, a dalej w kierunku zachodnim, w stronę ulicy Bułgarskiej. Dalszy przebieg torowiska rozpatrywany jest w dwóch wariantach:

Wariant 1: przewiduje poprowadzenie trasy tramwajowej przez ulicę Bułgarską i Łubieńskiej do ulicy Kolorowej, tworząc "pętlę uliczną" przez ulice Pastelową i Jasną.

Wariant 2: zakłada poprowadzenie trasy tramwajowej w ulicy Marcelińskiej i zakończenie jej "końcówką czołową" za skrzyżowaniem z ulicą Kolorową (obsługa trasy taborem dwukierunkowym).

Wariant 1 zyskał w konsultacjach większe poparcie (59 proc. wskazań). Należy jednak zauważyć, że ankietowani zaproponowali również inne przebiegi trasy tramwajowej na obszarze Marcelina, a najczęściej pojawiającym się postulatem było poprowadzenie torowiska w ciągu ulicy Bułgarskiej, na co również wskazywały w swoich uchwałach Rady Osiedli Ławica oraz Grunwald Północ.

Warto podkreślić, że zaproponowane w koncepcji warianty są wyłącznie propozycją otwierającą dyskusję nad ostatecznym przebiegiem trasy, co nie wyklucza podjęcia dalszych prac w zakresie innych, możliwych korytarzy transportowych dla tego obszaru, w tym przede wszystkim dla preferowanego w konsultacjach korytarza w ciągu ulicy Bułgarskiej

Decyzja dopiero przed nami

Biorąc pod uwagę wyniki konsultacji i konieczność przeprowadzenia dalszych analiz uwzględniających uwarunkowania techniczno-przestrzenne, funkcjonalne oraz społeczno-ekonomiczne, decyzja o budowie trasy tramwajowej zostanie podjęta w przyszłości, po ustaleniu jej szczegółowego przebiegu. Będzie ona uzależniona również od możliwości finansowych Miasta Poznania oraz ewentualnego pozyskania zewnętrznego źródła finansowania.

- Warunkiem realizacji tej inwestycji w najbliższych latach jest zaangażowanie finansowe w nią inwestorów, którzy tam budują lub zamierzają budować. Tak poważna inwestycja komunikacyjna zrealizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym byłaby nową jakością w Poznaniu - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Załączniki

Raport z konsultacji społecznych (PDF, 1181.61KB)

Źródło: www.poznan.pl




 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]