Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.
Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.
Mieszkańcy gminy już po raz piąty są zaproszeni do dialogu nt. przeznaczenia środków w ramach budżetu obywatelskiego. Ideą budżetu obywatelskiego jest dialog mieszkańców z władzami gminy. To nowatorska technika konsultacyjna, której celem jest włączenie obywateli w proces podejmowania decyzji dotyczących gminy i jej rozwoju. Dzięki niej mieszkańcy mogą poznać mechanizmy konstruowania budżetu gminy, a władze otrzymają cenne informacje o potrzebach i oczekiwaniach mieszkańców. Budżet obywatelski, zwany też partycypacyjnym, to demokratyczny proces podejmowania decyzji, w którym każdy zainteresowany mieszkaniec decyduje o sposobie wydatkowania części środków z budżetu gminnego. To sami mieszkańcy zbierają pomysły, jak wydać te środki, dyskutują i w drodze głosowania podejmują decyzję. Wybór projektów przeznaczonych do realizacji zależy od zaangażowania mieszkańców, którzy wezmą udział w głosowaniu powszechnym. Budżet obywatelski integruje mieszkańców, sprawia, że zaczynają czuć się gospodarzami swojej okolicy i biorą większą odpowiedzialność za miejsce, w którym żyją.
W przypadku projektu inwestycyjnego, nie dopuszcza się zgłaszania projektów obejmujących swoim zasięgiem teren więcej niż jednej miejscowości. Przedmiotem projektu inwestycyjnego może być wykonanie dokumentacji technicznej
W przypadku projektu nieinwestycyjnego zadanie musi być ogólnodostępne dla mieszkańców całej gminy. Projekty nieinwestycyjne (miękkie) są to projekty o charakterze prospołecznym, z zakresu rozwoju kapitału ludzkiego- inwestycje w człowieka, w jego wiedzę, kwalifikacje oraz umiejętności. Dotyczą m.in. edukacji i integracji społecznej (przedsięwzięcia społeczne, festyny, wydarzenia kulturalne, sportowe, szkolenia, doradztwo, badania)
Harmonogram:
Propozycję projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Gminy, który ukończył 15 lat, z wyjątkiem osób będących członkami Zespołu Koordynującego.
Urząd Gminy Czerwonak, ul. Źródlana 39, 62 - 004 Czerwonak, mail: budzetobywatelski@czerwonak.pl
http://czerwonak.pl/budzetobywatelski/
Zakończyło się zgłaszanie propozycji projektów w ramach Czerwonackiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Do głosowania zostało skierowanych 19 projektów, w tym 11 inwestycyjnych oraz 8 nieinwestycyjnych. Poniżej przedstawiamy listę projektów
Projekty inwestycyjne:
Projekty nieinwestycyjne: